LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

LISTOPAD 2022

Czy któryś z naszych uczniów będzie w przyszłości projektantem samochodów lub samolotów?

 Projekt i gotowe prace:

Pewnie każdemu zdarzyła się taka sytuacja, że chcemy pograć w grę planszową, a tu brakuje kostki. Dla naszych uczniów już to nie będzie żadną przeszkodą, ponieważ potrafią już zaprojektować kostkę do gry i po zajęciach maja odpowiedni zapas.

PAŹDZIERNIK 2022

Kolejne zadnie było nieco trudniejsze, uczniowie projektowali kubki. Oprócz łączenia gotowych brył należało również użyć elementu wycinającego – otworu i równo go umieścić w odpowiednim miejscu. Pomimo pojawiających się trudności w wykonaniu projektu dużo radości każdemu sprawiło indywidualne ozdabianie kubka.

W projekcie nakładki na ołówek niezwykle ważne było dokładne wycięcie otworu o odpowiedniej średnicy. Jak widać na poniższych zdjęciach wszyscy młodzi projektanci znakomicie sobie poradzili z zadaniem. 

 Projekt i gotowe prace:

Pierwszymi projektami uczniów klasy 4a były breloczki do kluczyka z szafki szkolnej.

Uczniowie naszej szkoły zaczęli przygodę z projektowaniem 3D. Podczas zajęć poznają aplikację Autodesk TinkerCad. Jest to bardzo intuicyjny program działający online, pozwalający w łatwy sposób tworzyć kształty poprzez łączenie ze sobą brył przestrzennych znajdujących się w programie. Wprowadzamy swoich uczniów w świat projektowania 3D równocześnie chcemy zainspirować nowe pokolenie projektantów i inżynierów. Gotowe projekty drukujemy korzystając z drukarki 3D.

WRZESIEŃ 2022

Również we wrześniu odbyło się szkolenie dla nauczycieli dotyczące bezpiecznego posługiwania się drukarka 3D., wykorzystaniem programów do przygotowania wydruków oraz możliwością wykorzystania drukarki 3D na różnych przedmiotach.

We wrześniu odbyły się zaplanowane zajęcia pokazowe i zajęcia praktyczne dla uczniów z klas II, III, IV i V. Uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem drukarki 3D, poznali programy, w których można zaprojektować przyszłe wydruki. Zajęcia podobały się uczniom i chętnie w tych zajęciach uczestniczą.

SIERPIEŃ 2022

Środki finansowe otrzymane od państwa podzielone są na dwie grupy: podstawowe (obowiązkowe) i dodatkowe w zależności od potrzeb danej szkoły.

Dla naszej szkoły zakupione zostały:

  • drukarka 3D VAT 0% do Pracowni Druku 3D SkriLab, pracownia Druku 3D SkriLab,, BeCreo – zestaw z mikrokontrolerem, lutownica, drut lutowniczy, aparat fotograficzny Sony ZV-1 do wideoblogów, statyw do aparatu i kamery MANFROTTO, gimbal do aparatu fotograficznego i
    kamery, mikrofon kierunkowy Saramonic SR-M3, mikroport Saramonic Blink 500 B1, zestaw oświetleniowy: Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką, zestaw filamentów.
  • ClassVR – wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw 24 sztuk ClassVR Premium, ClassVR – licencja – 3-letni dostęp do portalu wirtualnych lekcji.

Kontakt:

Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2

ul. Sobańskiego 86

40-685 Katowice

telefon: 32 202 93 20

e-mail: sp32k_ce@poczta.onet.pl